Boxerul ploieștean Fabian Stroe, medaliat cu aur în Spania

stroe
Ștefan Petre

După ce a câștigat săptămâna trecută Cupa României de Box pentru Juniori, de la Iaşi, sportivul Fabian Stroe, legitimat la CSM Ploiești, a repetat performanța la „BOXAM International Tournament 2023”!

Stroe s-a deplasat la Alicante alături de o selecţionată „tricoloră”, pentru a participa la competiția organizată de Federaţia Spaniolă de Box.

Antrenat la CSM Ploiești de Titi Tudor şi Adrian Pîrlogea, boxerul a obținut medalia de aur la juniori, categoria „52 kg”, după ce s-a impus, pe rând, în fața lui Samuel Sanchez Garcia (Spania), prin RSC în Repriza a 3-a, pe David Garcia Figueroa (Spania), la puncte, scor 3-2, şi, în finală, Josehp Melendez (Porto Rico), la puncte, scor 5-0!

Sursă: CSM Ploiești