Bilanţ excelent: 4 medalii pentru gimnaste la Lisabona!

simona si miruna la lisabona

Prezente în acest weekend la Turneul Internaţional de Gimnastică Ritmică de la Lisabona, sportivele clubului CSM Ploiești, Denisa Stoian şi Miruna Ciocîrlan, se întorc acasă cu un bilanţ frumos reuşit în competiţia junioarelor.

După ce Denisa a intrat în posesia medaliei de argint în concursul individual „all around”, aseară, ea a mai cucerit două medalii în finalele pe obiecte – argint la minge şi bronz la cerc, iar Miruna a obţinut medalia de argi,nt tot la cerc.

În concursul în care au urcat amândouă pe podium, cel de la cerc, Miruna a obţinut nota 14.166, iar Denisa 13.600. Acelaşi punctaj, de 14.166, i-a fost necesar Denisei Stoian pentru a câştiga medalia de argint la minge.

Rezultatele celor două sportive

Rezultatele obţinute de fetele pregătite de Simona Puiu şi Liliana Băescu în finalele pe aparate au fost următoarele:

Cerc – Miruna Ciocîrlan locul 2 cu 14.166, Denisa Stoian locul 3 cu 13.600

Minge – Denisa Stoian locul 2 cu 14.166, Miruna Ciocîrlan locul 7 cu 10.933

Măciuci – Miruna Ciocîrlan locul 5 cu 12.066, Denisa Stoian locul 8 cu 10.300

Coardă – Denisa Stoian locul 5 cu 12.366, Miruna Ciocîrlan locul 6 cu 12.200

Turneul Internaţional de la Lisabona a avut la start 350 de sportive din 17 ţări.

sursa: csmploiesti

romsilva COREP 07 SRL - Firma de constructiigristotermo-ploiestispalatoria-haroldparc industrialeko-angajeazaekond-angajeazasponsor