Aproape 500 de elevi au obținut note mai mari după contestații. Rezultate finale la Evaluarea Națională

Aproape 500 de elevi au obținut note mai mari după contestații. Rezultate finale la Evaluarea Națională.

Mulți elevi au considerat că lucrările lor sunt mai bine făcute decat nota obținută la Evaluarea Națională și au depus contesttii. Si au avut dreptate. 468 de elevi au obținut note mai mari, iar alți 241 au obținut note mai mici.

cel mai verde complex reziential

În total au fost recorectate 11275 de lucrări.

Procentul mediilor mai mari decât 5: 88,5% (creștere față de 88,47%)

Numărul mediilor de 10: 8 (față de 7)

Distribuția mediillor:

Candidați înscriși5.805
Candidați cu medii5.632
Cu medii 1-4,99647
Cu medii 5-5,49316
Cu medii 5,5-5,99417
Cu medii 6-6,49488
Cu medii 6,5-6,99490
Cu medii 7-7,49542
Cu medii 7,5-7,99547
Cu medii 8-8,49610
Cu medii 8,5-8,99663
Cu medii 9-9,49616
Cu medii 9,5-9,99288
Cu media108
% 1-4,9911,50%
% 5-5,495,60%
% 5,5-5,997,40%
% 6-6,498,70%
% 6,5-6,998,70%
% 7-7,499,60%
% 7,5-7,999,70%
% 8-8,4910,80%
% 8,5-8,9911,80%
% 9-9,4910,90%
% 9,5-9,995,10%
%100,10%
%5-1088,50%

* 44 de elevi au obținut nota 10 la proba de Limba și literatura română;

* 83 de elevi au obținut nota 10 la proba de Matematică (față de 81, înainte de contestații)

* La proba de Limba și literatura română, rata notelor peste sau egale cu 5 este 92,3% (5209 de elevi);

* La Matematică, rata notelor peste 5 este 83,2 % (4685 de elevi).

Mai multe știri pe republikanews.ro

Ne găsești pe pagina de Facebook RepublikaNews.

hidro
tymbark

LĂSAȚI UN MESAJ

Please enter your comment!
Please enter your name here