Apele Române, la Conferința Internațională pentru Cercetarea Dunării: Proiect transfrontalier de 17,5 milioane de euro pentru protecția împotriva inundațiilor

Constantin Corina
2 Min Read
Sursa foto: Apele Române

Administrația Națională „Apele Române” (ANAR) a participat la cea de-a 46-a Conferință a Asociației Internaționale pentru Cercetarea Dunării (IAD), organizată la Facultatea de Științele Apei din Baja, Ungaria

Rezultatele științifice privind sedimentele Dunării vor fi utilizate pentru siguranța digurilor și crearea primului centru comun româno-bulgar de pregătire pentru riscuri hidrologice.

Evenimentul a reunit experți, cercetători și reprezentanți ai autorităților de gospodărire a apelor din toate țările riverane bazinului dunărean.

În cadrul reuniunii, inginerul Vlad Florea-Gabrian a prezentat modul în care datele științifice obținute în proiectul DanubeSediment_Q2 (finanțat prin Programul Interreg Regiunea Dunării) sunt transferate direct în noul proiect strategic Danube RISK Prevention, derulat prin Programul Interreg VI-A România–Bulgaria.

Printre instrumentele și datele metodologice integrate se numără:

  • Noua metodă de evaluare hidromorfologică HYMO;
  • Metodologia de evaluare a riscurilor asociate dinamicii sedimentelor;
  • Soluțiile de management testate în 9 situri pilot;
  • Primul Plan Integrat de Management al Sedimentelor (ISMP) pentru întregul bazin al fluviului.

Cu un buget total de 17,5 milioane de euro, proiectul Danube RISK Prevention va sprijini direct peste 930.000 de locuitori din zona transfrontalieră româno-bulgară. Fondurile vor asigura evaluarea tehnică a digurilor de apărare, reconectarea zonelor de luncă inundabilă, dezvoltarea unui sistem comun de monitorizare și operaționalizarea primului centru bilateral de pregătire pentru gestionarea riscurilor provocate de ape și schimbări climatice.

Sursa foto: Apele Române

Mai multe  știri pe republikanews.ro.

Ne găsești pe pagina de Facebook RepublikaNews

Share This Article