Percheziții într-un dosar de contrabandă și camătă.
Polițiștii din cadrul Serviciului de Investigare a Criminalității Economice Galați au efectuat, astăzi, 6 mai, trei percheziții domiciliare în municipiul Galați, într-un dosar ce vizează fapte de contrabandă și camătă, sub coordonarea Parchetului de pe lângă Judecătoria Galați.
Percheziții într-un dosar de contrabandă și camătă
Anchetatorii spun că, în perioada 2024 – prezent, mai multe persoane ar fi adus și vândut țigarete de contrabandă din Republica Moldova. Banii obținuți ar fi fost folosiți ulterior pentru acordarea de împrumuturi ilegale, cu dobânzi lunare, fără autorizație.
În urma descinderilor, polițiștii au ridicat 568 de pachete de țigări, dar și documente precum contracte de împrumut și acte de executare silită, folosite ca probe în anchetă.
Cercetările continuă pentru stabilirea întregii activități infracționale și tragerea la răspundere a celor implicați.
Mai multe știri pe republikanews.ro.
Ne găsești pe pagina de Facebook RepublikaNews