Iranul, deschis negocierilor cu SUA privind programul nuclear

Constantin Corina
1 Min Read

Președintele Iranului, Masoud Pezeshkian, a declarat că țara sa este pregătită să negocieze cu Statele Unite, în urma solicitărilor venite din partea unor „guverne prietene din regiune” pentru a răspunde unei propuneri de dialog

Într-un mesaj publicat pe platforma X, Pezeshkian a precizat că i-a cerut ministrului de Externe, Abbas Araghchi, să continue demersurile pentru negocieri, cu condiția existenței „unui mediu adecvat, lipsit de amenințări și așteptări nerezonabile”, conform BBC.

Declarația vine după ce liderul suprem al Iranului, ayatollahul Ali Khamenei, a avertizat că orice atac asupra Iranului ar putea declanșa un „război regional”.

Între timp, președintele SUA, Donald Trump, a consolidat prezența militară americană în regiune și a amenințat cu acțiuni militare dacă Iranul nu acceptă un acord privind programul său nuclear și nu oprește reprimarea protestatarilor.

Pezeshkian a subliniat că Iranul urmărește „negocieri corecte și echitabile” cu Statele Unite, care să fie „desfășurate în cadrul intereselor noastre naționale”.

Mai multe știri pe republikanews.ro.

Ne găsești pe pagina de Facebook RepublikaNews

Share This Article