A fost un adevărat spectacol pe Ilie Oană. Cinci goluri, un penalti ratat și un cartonaș roșu, acestea au fost ingredientele meciului disputat pe arena ploiesteana intre Petrolul Ploiesti si Universitatea Prahova. Lupii au fost infranti acasa, oltenii iesit castigatori cu scorul de  3-2, după 2-1 la pauză.

Petrolul a ratat șansa să revină în zona de play-off a clasamentului.

Meciul dintre Petrolul și Universitatea a ținut cu sufletul la gură spectatorii, fiind un adevărat spectacol.

Trupa lui Pîrvu a părut să fie KO în doar opt minute, pentru că, între minutele 32 și 40, oaspeții punctau de două ori.  Chiar înainte de pauză, Huja a reușit să înscrie pentru lupi, ca mai apoi Grozav să aducă egalarea.

Mitriță și Bairam au dat „mat” apărării ploieștene, aducându-i, din nou, pe oaspeți la conducere. A fost și golul ce a decis partida, una care a mai oferit, până la final, un penalti acordat de VAR, în favoarea „juveților”, pe care Zima l-a apărat în fața lui Andrei Ivan.

Petrolul a ajuns, după această înfrângere, pe locul 10 în ierarhia Superligii.