40 de pompieri români pleacă în Franța pentru misiuni de stingere a incendiilor de pădure

Erika Stoica
2 Min Read

40 de pompieri români pleacă în Franța pentru misiuni de stingere a incendiilor de pădure.

România trimite un nou contingent de pompieri în Franța pentru a sprijini intervențiile împotriva incendiilor de vegetație și de pădure, în cadrul Mecanismului de Protecție Civilă al Uniunii Europene.

40 de pompieri români pleacă în Franța pentru misiuni de stingere a incendiilor de pădure

Cel de-al doilea schimb al modulului național specializat a plecat luni, 13 iulie, spre Republica Franceză, urmând ca, pe 16 iulie, cei 40 de pompieri români să preia oficial misiunile desfășurate până acum de colegii aflați deja în teren.

Potrivit autorităților, tehnica de intervenție a modulului românesc se află deja în Franța și este utilizată în operațiuni, astfel că noul contingent va intra direct în dispozitiv, preluând autospecialele, echipamentele și responsabilitățile operative.

Până la sfârșitul lunii iulie, salvatorii români vor rămâne în stare de intervenție și vor acționa, la solicitarea autorităților franceze, pentru limitarea și stingerea incendiilor de vegetație și forestiere, alături de echipe de intervenție din alte state europene.

Participarea la această misiune reafirmă implicarea României în mecanismele europene de protecție civilă și cooperarea internațională în gestionarea situațiilor de urgență generate de incendiile de pădure.

Mai multe  știri pe republikanews.ro.

Ne găsești pe pagina de Facebook RepublikaNews

Share This Article