Sursă foto: Sport.ro

Covăsnenii de la Sepsi Sfântu Gheorghe, deținătorii Cupei, s-au impus în fața campionilor de la Farul și au reușit să câștige și anul acesta Supercupa, repetând performanța de anul trecut și aducând clubului cel de-al patrulea trofeu din istorie.

Undeva la 7000 de fani au asistat la partida disputată pe stadionul „Ilie Oană” din Ploiești, în care constănțenii au dezamăgit crunt. Cu excepția lui Mazilu, insistent și hotărât să dea tot ce are mai bun, campionii României au părut lipsiți de vlagă, ridicând semne de întrebare înaintea duelului european cu Sheriff Tiraspol. Oricum, nici cei de la Sepsi nu au impresionat în prima parte a meciului, foarte fragmentată, de altfel, de arbitrul Chivulete: la pauză, nu fusese înregistrat niciun șut pe poartă!

După pauză, în minutul 47, Ion Gheorghe a marcat cu capul (pentru prima oară în carieră, după cum a spus fotbalistul la interviuri), după o gafă a lui Boli. Stoperul Farului a fost deposedat la mijlocul terenului, iar Sepsi a lovit letal pe contraatac, Gheorghe punctând din centrarea perfectă a lui Ciobotariu jr.

În loc să dea o replică puternică după încasarea golului, campioana României a fost aproape de 0-2 la doar 4 minute distanță! Aioani a degajat total greșit, iar Ștefănescu a șutat puternic de la 30 de metri, portarul reușind totuși să intervină în ultimul moment și să își scoată echipa din groapă.

În afară de ocazia lui Enes Sali din minutul 54, constănțenii nu prea au mai produs nimic până spre finalul meciului. Covăsnenilor le-a dat emoții Alibec, abia în minutul 84, cu o lovitură liberă parată senzațional de Niczuly.

Dacă la ultima participare Farul cucerea Supercupa la Ploiești, împotriva celor de la CFR Cluj, a fost rândul elevilor lui Liviu Ciobotariu să petreacă după meciul de sâmbătă.

Sursă: Gazeta Sporturilor

Mai multe știri pe republikanews.ro.

Ne găsești pe pagina de Facebook RepublikaNews.

Lasă un răspuns

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *