Ministrul Apărării din România a admis că fragmente ale unei drone rusești au fost descoperite pe teritoriul nostru, în zona Deltei.

Anterior, atât armata, cât și președintele Iohannis negaseră categoric această informație, deși ucrainenii au făcut publică o fotografie în care se poate observa o dronă care a explodat pe malul românesc al Dunării.

În urmă cu aproximativ 25 de minute, Angel Tîlvăr, ministrul Apărării, s-a deplasat în satul Plauru din județul Tulcea și ulterior a declarat la postul de televiziune Antena 3 că „în această zonă au fost găsite bucățile de dronă”.

Au fost o serie de atacuri pe care Rusia le-a făcut împotriva facilităților portuare. Noi am acoperit o zonă foarte mare, inclusiv pe aceea despre care s-a vorbit în spațiul public. Da, în această zonă au fost găsite bucațile de dronă. S-a văzut că, într-un interval redus de timp, au fost o serie de atacuri rusești asupra zonelor portuare și depozitelor ucrainene. Vom avea mai multe puncte de observație. Echipamentele pe care le folosim, care din punct de vedere tehnic pot acoperi zona, rămân în continuare în funcționare. Nu s-a pus problema evacuării pentru că nu sunt elemente care să genereze pericol.

Angel Tîlvăr

Acum două zile, Ministerul de Externe din Ucraina anunța că o dronă rusească a căzut pe teritoriul României, în timpul masivului atac asupra portului Reni. Ministerul Apărării din România infirma categoric această informație la doar câteva ore distanță, iar ieri, în timpul unei vizite la poligonul Cincu, din județul Brașov, președintele Iohannis a declarat: „Pot să vă spun că nu a existat nicio piesă și nicio dronă și nicio parte a unui dispozitiv care a ajuns în România. Noi avem control total asupra spațiului nostru național, am verificat absolut tot și pot să liniștesc populația: nu a existat nimic ce a ajuns în România”.

Luni, pe rețelele de socializare ucrainene au circulat o fotografie și o filmare ce par să arate o explozie pe malul românesc al Dunării. Aceasta sugerează că nu doar au căzut bucăți dintr-o dronă, ci toată drona s-a prăbușit în România, lucru dovedit apoi de Geoconfirmed.

Sursă: Biziday

Mai multe știri pe republikanews.ro.

Ne găsești pe pagina de Facebook RepublikaNews.

Lasă un răspuns

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *