Petrolul Ploiesti nu a avut emotii în confruntarea cu divizionara secunda Chindia Targoviste pe care a invins-o cu scorul de 2-0. Rezultatul o elimina matematic pe Sepsi, cu o runda inainte de finalul grupelor Cupei Romaniei.

Petrolul s-a impus pe terenul Chindiei, scor 2-0, în runda cu numărul doi a grupelor Cupei României. Golurile au fost marcate de Abuashvili și Huja în minutele 20, respectiv 88.

Chindia a fost extrem de ghinionistă, lovind bara transversală de două ori.

Ocaziile s-au răzbunat, iar finalul a adus detașarea formației conduse de Florin Pîrvu, după golul marcat cu capu de Huja în minutul 88, în urma unui corner.

Pentru ploieșteni a debutat în repriza secundă francezul Billel Omrani, fostul atacant de la CFR Cluj și FCSB.

Sepsi si Chindia sunt eliminate și matematic din Cupa României, iar lupta pentru cele două locuri care asigura calificarea in sferturile competiției se duce între Corvinul Hunedoara, Petrolul Ploiești și Hermannstadt Sibiu.

În weekend, Lupii Galbeni merg la Sfântul Gheorghe în etapa a 15 a Superligii. Partida cu Sepsi se joacă sâmbătă 4 octombrie, de la ora 16.45.