RNTV Live

Verstappen a renunțat, iar Sainz a obținut victoria

image-2022-03-20-25446372-41-carlos-sainz
Dudau Andreea Valentina

În Formula 1, Verstappen a fost nevoit să abandoneze, iar Sainz a triumfat! Ferrari a obținut victoria în Australia!

Carlos Sainz Jr. (Ferrari) a învins în Marele Premiu al Australiei la Formula 1, desfășurat duminică pe circuitul Albert Park din Melbourne. El a surclasat pe Charles Leclerc (Ferrari) și pe Lando Norris (McLaren), care au ocupat următoarele locuri pe podium.

Cursa a fost marcată de abandonul campionului en-titre și liderului clasamentului general, olandezul Max Verstappen (Red Bull). Verstappen, plecat din pole position, a fost nevoit să se retragă din cursă după doar patru ture din cauza unor probleme mecanice.

Carlos Sainz Jr. a pornit în cursă de pe poziția a doua, din prima linie. El a revenit în competiție după ce a absentat de la Marele Premiu al Arabiei Saudite, din săptămâna trecută, din cauza unei operații de apendicită. În prima cursă a sezonului, în Bahrain, Sainz a ocupat locul al treilea, după Max Verstappen și Sergio Perez, ambii de la Red Bull.

Aceasta a fost a treia victorie a pilotului spaniol al echipei Ferrari, după cele din 2022 (Marea Britanie) și Singapore (2023).