Polițiștii din cadrul Inspectoratului de Poliție Județean Prahova au desfășurat, în dimineața zilei de 5 martie 2026, o amplă acțiune de percheziții într-un dosar care vizează presupuse fapte de eutanasiere ilegală a câinilor fără stăpân și fraude în derularea unor contracte publice.
Sub coordonarea procurorilor de la Parchetul de pe lângă Judecătoria Ploiești, anchetatorii au pus în aplicare 20 de mandate de percheziție domiciliară în două cauze penale. Descinderile au avut loc în județele Prahova, Giurgiu, Constanța și Ilfov, atât la sediile unor firme și instituții publice, cât și la locuințele unor persoane fizice.
Potrivit anchetatorilor, cercetările vizează posibile infracțiuni de înșelăciune, abuz în serviciu, uciderea animalelor cu intenție fără drept și fals în înscrisuri sub semnătură privată.
Din datele strânse până în prezent reiese că, în perioada 2025–2026, reprezentanții a două adăposturi private ar fi încheiat contracte cu mai multe unități administrativ-teritoriale pentru capturarea, adăpostirea, eutanasierea și neutralizarea câinilor fără stăpân. Ancheta indică faptul că unele animale care nu ar fi fost adoptate sau revendicate ar fi fost eutanasiate fără respectarea condițiilor legale prevăzute de legislația în vigoare.
Concret, ar fi fost încălcate prevederile actelor normative care reglementează gestionarea câinilor fără stăpân și situațiile în care poate fi dispusă eutanasierea acestora.
Într-un alt caz investigat, o societate comercială ar fi semnat, în octombrie 2025, un contract cu o administrație locală pentru capturarea câinilor fără stăpân. Ulterior, reprezentanții firmei ar fi raportat în documente capturarea a peste 100 de animale, deși nu ar fi avut capacitatea logistică necesară pentru realizarea serviciilor.
Prin aceste documente, autoritatea contractantă ar fi fost indusă în eroare, iar societatea ar fi obținut nejustificat peste 100.000 de lei.
Anchetatorii urmează să stabilească numărul exact al animalelor implicate în aceste activități.
În cadrul operațiunii, nouă persoane, cu vârste între 28 și 56 de ani, vor fi duse la audieri la sediul poliției.
Acțiunea beneficiază de sprijinul mai multor structuri ale Poliției Române, inclusiv al luptătorilor din cadrul Serviciului pentru Intervenții și Acțiuni Speciale, al polițiștilor specializați în protecția animalelor, precum și al specialiștilor din cadrul Autorității Naționale Sanitare Veterinare și pentru Siguranța Alimentelor.
Autoritățile subliniază că persoanele vizate de anchetă beneficiază de prezumția de nevinovăție pe tot parcursul procedurilor judiciare, conform legii.
Mai multe știri pe republikanews.ro.
Ne găsești pe pagina de Facebook RepublikaNews