Liderul senatorilor PSD, Cătălin Daniel Zamfir, critică propunerea ministrului Dezvoltării, Cseke Attila, privind restructurarea posturilor din cabinetele demnitarilor, cerând extinderea măsurii și asupra vicepremierilor cu portofolii. Acesta acuză existența unor sinecuri politice în coaliție, făcând referire directă la membri ai USR.
Într-o postare pe Facebook, Zamfir se întreabă de ce propunerea ministrului Cseke vizează doar cabinetele miniștrilor și secretarilor de stat, dar nu și pe cele ale vicepremierilor care dețin deja un minister în coordonare. El dă exemplul vicepremierilor de la Interne și Apărare, care, spune senatorul, beneficiază atât de cabinete proprii, cât și de aparatul ministerului respectiv.
„Toate posturile de secretari de stat, consilieri, secretare și șoferi aferente cabinetele vicepremierilor au fost înființate pentru persoane gen Cristian Seidler, care rămăsese fără loc de muncă și i s-a găsit o sinecură la stat”, afirmă Zamfir, lansând acuzații directe la adresa USR.
Senatorul PSD a mai reclamat și situația de la Senat, unde susține că un fost consilier USR, Cătălina Bădoiu, ar ocupa în continuare biroul și resursele aferente, deși postul i-a fost desființat încă din luna ianuarie.
Comentariile lui Zamfir vin în contextul în care ministrul Cseke Attila a anunțat desființarea a circa 6.000 de posturi din cabinetele aleșilor locali și ale demnitarilor, vizând în special consilierii primarilor, viceprimarilor, miniștrilor și secretarilor de stat, ca parte a pachetului de măsuri fiscal-bugetare.
Zamfir sugerează că reforma ar trebui aplicată uniform, nu doar acolo unde nu afectează interesele unor partide din coaliție. „Avem lozinci cu ‘fără penali în funcții publice’, dar și un nou refren: ‘fără sinecurile de partid’, care se aplică doar altora, niciodată celor de-ai noștri”, a conchis liderul senatorilor PSD.
Mai multe știri pe republikanews.ro.
Ne găsești pe pagina de Facebook facebook.com/republikanews.