Un avion Tarom a revenit în București după ce ar fi fost lovit de fulger: ce s-a întâmplat mai exact?

Echipajul unui avion TAROM, care efectua zborul pe ruta Bucureşti-Chişinău, a decis să revină la aeroportul „Henri Coandă” (Otopeni) în cursul nopții trecute.

Zborul RO209 a întors la București imediat după decolare, iar motivele acestei decizii nu au fost încă confirmate oficial. Avionul implicat, un Boeing 737-82R, a aterizat în siguranță la ora 23:25, conform informațiilor disponibile pe site-urile de urmărire a zborurilor.

Impactul de fulger asupra aeronavei este un incident relativ comun în timpul zborurilor, însă de obicei nu provoacă daune semnificative, deoarece avioanele comerciale sunt concepute și echipate cu sisteme de protecție împotriva fulgerelor.

Mai multe știri pe republikanews.ro.

Ne găsești pe pagina de Facebook RepublikaNews

Lasă un răspuns

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *