Unul dintre apropiaţii bărbatului din judeţul Mureş suspectat că şi-a ucis concubina şi a incendiat locuinţa în care se afla victima a fost adus la audieri, informează poliţia. Persoana audiată oferă informaţii relevante privind posibilele locuri unde s-ar putea ascunde bărbatul, iar anchetatorii au suplimentat efectivele implicate în căutarea acestuia.

Reprezentanţii Poliţiei Române au declarat că apropiaţii suspectului au început să colaboreze cu autorităţile, oferind detalii utile pentru localizarea fugarului. În prezent, poliţia şi jandarmeria, alături de echipaje canine specializate, acţionează în teren pentru prinderea lui Emil Gânj, bărbat de 37 de ani, cunoscut pentru antecedentele sale violente.

„Bărbatul căutat este deosebit de periculos. Nu uitaţi că a mai comis fapte grave în trecut, inclusiv un omor calificat pentru care a fost condamnat şi eliberat înainte de termen. Facem apel către populaţie să nu îl abordeze sau confrunte, ci să sune de urgenţă la 112 dacă îl observă”, a avertizat purtătorul de cuvânt al IGPR, Georgian Drăgan.

Căutările continuă fără întrerupere, iar poliţia subliniază importanţa parteneriatului cu societatea civilă pentru capturarea suspectului, care este considerat un pericol public. Emil Gânj a fost condamnat anterior pentru omor, iar acum este suspectat că şi-a ucis partenera, o tânără de 23 de ani, după care a dat foc casei unde a avut loc crima.

Mai multe știri pe republikanews.ro.
Ne găsești pe pagina de Facebook facebook.com/republikanews.