Un băiat de 17 ani a fost rănit luni după ce a căzut de pe turla unei biserici din municipiul Constanţa, în timp ce executa lucrări de reparaţii. Minorul a fost transportat de urgenţă la spital, iar poliţiştii au deschis o anchetă penală.

Incidentul a avut loc pe Aleea Pelicanului din municipiul Constanţa, iar poliţiştii Secţiei 4 au fost sesizaţi că o persoană a căzut de pe turla unei biserici. Ajunşi la faţa locului, oamenii legii au confirmat cele semnalate: un minor de 17 ani, care executa lucrări de reparaţii, a suferit o căzătură de la înălţime.

Băiatul a fost transportat de urgenţă la spital pentru îngrijiri medicale, însă deocamdată nu a fost comunicată starea sa de sănătate.

În urma incidentului, poliţiştii au deschis un dosar penal care vizează mai multe infracţiuni, printre care vătămare corporală din culpă, neluarea măsurilor legale de sănătate şi securitate în muncă şi nerespectarea măsurilor de protecţie.

Autorităţile continuă cercetările pentru a stabili în ce condiţii lucra minorul la înălţime, dacă avea autorizare şi dacă angajatorul sau persoana responsabilă a respectat normele legale privind siguranţa muncii.

Mai multe știri pe republikanews.ro.
Ne găsești pe pagina de Facebook facebook.com/republikanews.