Centrul INFOTRAFIC din cadrul Inspectoratului General al Poliției Române a anunțat că, în cursul după-amiezii de 11 mai 2025, în jurul orei 15:20, traficul rutier pe DN 6 a fost oprit în ambele sensuri în zona Viaductului Bahna, localitatea Ilovița, județul Mehedinți.

Măsura a fost luată în urma unei degajări de fum produse la cabina unui autotren aflat în mers. Din fericire, nu au fost înregistrate victime, iar pompierii au intervenit prompt la fața locului pentru a controla situația.

Autoritățile estimează că circulația va fi reluată în aproximativ 30 de minute, imediat ce intervenția se va încheia în siguranță. Participanții la trafic sunt sfătuiți să manifeste prudență și să urmeze indicațiile poliției rutiere.