Tânăr de 19 ani, reținut după ce a fugit de poliție cu o mașină condusă fără permis.
Un tânăr de 19 ani din Ploiești a fost reținut pentru 24 de ore după ce a fost prins conducând un autoturism fără permis și a încercat să scape de polițiști fugind de la locul controlului.
Tânăr de 19 ani, reținut după ce a fugit de poliție cu o mașină condusă fără permis
Incidentul a avut loc în după-amiaza zilei de 25 iunie, pe strada Luminiței, unde polițiștii rutieri au efectuat semnalul regulamentar de oprire unui autoturism. Șoferul a ignorat indicațiile agenților, și-a continuat deplasarea, iar după scurt timp a abandonat mașina și a intrat în curtea unui imobil, încercând să se sustragă verificărilor.
În urma investigațiilor, polițiștii au stabilit identitatea conducătorului auto, un tânăr de 19 ani din municipiul Ploiești. Acesta s-a prezentat ulterior la locul intervenției și a fost condus la sediul Poliției pentru audieri.
Verificările au arătat că tânărul nu deține permis de conducere pentru nicio categorie de vehicule. Totodată, anchetatorii au stabilit că acesta ar fi luat autoturismul fără acordul proprietarului, după ce ar fi sustras cheile din posesia mamei sale, fără știrea acesteia.
Pe baza probelor administrate, polițiștii au dispus reținerea sa pentru 24 de ore, iar acesta urmează să fie prezentat procurorului, care va decide dacă se impune o altă măsură preventivă.
Cercetările continuă sub coordonarea procurorului de caz pentru furt în scop de folosință și conducerea unui autovehicul fără permis.
Mai multe știri pe republikanews.ro.
Ne găsești pe pagina de Facebook RepublikaNews