Sursa foto: stiridecluj.ro

Fostul ministru Elena Udrea a primit ieri o decizie favorabilă din partea Tribunalului Prahova, care a admis cererea sa de eliberare condiționată din Penitenciarul de Femei Ploiești – Târgșorul Nou, unde execută o pedeapsă de șase ani în dosarul Gala Bute.

Decizia tribunalului prevede că Udrea va fi liberă dacă nu săvârșește vreo infracțiune până în august 2027, însă aceasta nu este definitivă, iar DNA poate contesta hotărârea în trei zile.

În prezent, Elena Udrea este internată în spital pentru convalescență după o operație, starea ei fiind stabilă. Medicii estimează că astăzi ar putea fi externată, iar partenerul său, Adrian Alexandrov, îi oferă sprijin moral constant.

Condamnarea a fost dată pentru fapte legate de achiziții publice ilegale în cadrul evenimentului sportiv Gala Bute, prejudiciul depășind două milioane de lei.

Mai multe știri pe republikanews.ro.
Ne găsești pe pagina de Facebook facebook.com/republikanews.