În continuarea seriei de inițiative sociale derulate de-a lungul timpului, care vizează crearea cadrului propice pentru facilitarea accesului unui numar cat mai mare de spectatori la productiile noastre, Teatrul „Toma Caragiu”, în parteneriat cu Primaria Municipiului Ploiesti, are bucuria sa va anunte lansarea un nou proiect –„DUPĂ BLOCURI – teatru în cartiere”. Acest proiect își propune să aducă arta teatrală mai aproape de comunitățile din cartierele ploieștene, creând o experiență culturală accesibilă și interactivă pentru toți locuitorii orașului, diverse spații publice din Ploiești devenind, pentru o zi, scene inedite de teatru.

Într-o lume în care accesul la cultură este tot mai important pentru dezvoltarea individuala si de grup, dorim să oferim tuturor ploieștenilor oportunitatea de a experimenta bucuria teatrului, să consolidăm legăturile comunitare și să contribuim la crearea unui oraș mai vibrant cultural. Reprezentațiile se adresează, în primul rând, copiilor, dar îi încurajăm pe toți locuitorii, indiferent de vârstă, să participe, accesul fiind gratuit, oferind astfel posibilitatea celor care nu au au reușit să fie prezenți într-o sală de spectacol să descopere magia acestei arte scenice. 

Timp de o lună, în perioada 15 septembrie – 14 octombrie, în fiecare vineri, de la ora 18.00, și sâmbătă, de la ora 10.30, Teatrul de Animație pentru copii și tineret Imaginario va susține reprezentații ale celor mai îndrăgite titluri din repertoriul secției, în spații mai puțin convenționale, creând momente magice în locurile pe care oamenii le frecventează în fiecare zi.

Programul evenimentului este următorul:

• vineri, 15 septembrie, ora 18.00 – Școala Nicolae Bălcescu – Malu Roșu – Prostia omenească;

• sâmbătă, 16 septembrie, ora 10.30 – Parc Aurora Vest – Prostia omenească;

• vineri, 22 septembrie, ora 18.00 – Parc Nord – D’ale lui Păcală;

• sâmbătă, 23 septembrie, ora 10.30 – Cartier Mimiu – lângă Biserica „Sf. Filofteia” – D’ale lui Păcală;

• vineri, 29 septembrie, ora 18.00 – Parc Eminescu – Sud – Cântăreții din Bremen;

• sâmbătă, 30 septembrie, ora 10.30 – Parc Cina – Nord – Cântăreții din Bremen;

• vineri, 6 octombrie, ora 18.00 – Grădinița nr.30 – Bulevardul București – Prostia omenească;

• sâmbătă, 7 octombrie, ora 10.30 – Parc OZN Nord – Prostia omenească;

• vineri, 13 octombrie, ora 18.00 – Parc Vest – D’ale lui Păcală;

• sâmbătă, 14 octombrie, ora 10.30 – Loc de joacă str.Arieșului – Malu Roșu – D’ale lui Păcală.

Mai multe știri pe republikanews.ro.

Ne găsești pe pagina de Facebook RepublikaNews.

Lasă un răspuns

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *

preload imagepreload image