Sindicatul Național al Polițiștilor de Penitenciare a reacționat la discuțiile Guvernului privind creșterea vârstei de pensionare și reforma sistemului de pensii de serviciu, atrăgând atenția că propunerile actuale ignoră realitățile profesionale ale personalului din structurile de ordine și siguranță. Într-un comunicat oficial, sindicatul subliniază că majorarea vârstei de pensionare, estimată între 55 și 60 de ani, nu reflectă uzura fizică și psihică acumulată în ani de muncă în condiții dificile, cu stres constant și expunere la situații periculoase.
Sindicatul Național al Polițiștilor de Penitenciare despre vârsta de pensionare: „Schimbările nu țin cont de uzura profesională”
Reprezentanții Sindicatului Național al Polițiștilor de Penitenciare afirmă că, deși Guvernul argumentează că modificările urmăresc sustenabilitatea financiară a sistemului de pensii, impactul asupra efectivelor va fi semnificativ. „Creșterea vârstei de pensionare poate duce la epuizarea personalului, în condițiile în care deficitul de angajați în penitenciare și structurile de ordine publică este deja cronic”, se arată în comunicatul sindicatului.
Sindicatul Național al Polițiștilor de Penitenciare solicită Guvernului luarea în considerare a realităților din teren, precum munca în ture, presiunea constantă și riscurile profesionale, înainte de a impune măsuri care ar putea afecta sănătatea și siguranța angajaților. Potrivit organizației, fără adaptarea vârstei de pensionare la specificul profesiei, sistemul de ordine publică și penitenciar riscă să fie afectat serios, iar efectivele insuficiente vor pune presiune suplimentară pe angajații rămași.
Sindicatul reiterează că orice reformă a pensiilor de serviciu trebuie să echilibreze nevoia de sustenabilitate financiară cu protecția profesională și drepturile legale ale angajaților din sistem.
Mai multe știri pe republikanews.ro.
Ne găsești pe pagina de Facebook RepublikaNews.