logo
RNTV Live

Sezonul de Formula 1 a luat sfârșit! Max Verstappen este câștigătorul ultimei curse

Formula-1–Sergio-Perez-se-impune—n-Azerbaidjan—i-str–nge-distan–a-fa—–de-Verstappen–Se—ncinge-duelul—ntre-pilo–ii-Red-Bull
Tudor Teodora

Max Verstappen de la Red Bull Racing a obținut victoria în Abu Dhabi Grand Prix, ultima etapă a Campionatului Mondial de Formula 1 desfășurată duminică pe circuitul Yas Marina, conform informațiilor oferite de news.ro.

Verstappen a fost dominant pe tot parcursul sezonului de Formula 1, reușind să câștige în 19 curse.

Pe poziția secundă în Abu Dhabi s-a clasat Charles Leclerc de la Ferrari, în timp ce locul trei a fost ocupat de George Russell de la Mercedes.

Max Verstappen a devenit campion mondial, iar în clasamentul constructorilor, Red Bull a obținut succesul în acest sezon.

COREP 07 SRL - Firma de constructiigristotermo-ploiestiromsilvaspalatoria-haroldrompetromparc industrialCabinet veterinareko-angajeazaekond-angajeazasponsor