Controale ANPC în benzinării! Amenzi de 1,5 milioane de lei pentru nereguli tehnice, alimente expirate și practici speculative
O amplă campanie de verificare desfășurată de Autoritatea Națională pentru Protecția Consumatorilor (ANPC) la nivelul stațiilor de carburant din întreaga țară s-a soldat cu sancțiuni drastice, menite să protejeze siguranța și interesele economice ale cetățenilor.
În urma inspecțiilor, comisarii au aplicat 245 de amenzi contravenționale, în valoare totală de 1,49 milioane de lei, alături de 114 avertismente.
Pe lângă sancțiunile financiare, autoritățile au retras definitiv de la vânzare produse neconforme în valoare de peste 45.000 de lei și au suspendat temporar activitatea în șapte cazuri grave, unde deficiențele puneau în pericol sănătatea consumatorilor.
Un punct central al acțiunii a fost monitorizarea pieței pentru prevenirea riscului speculativ, în contextul legislației care interzice prețurile nejustificate sau limitarea artificială a vânzărilor în perioade de criză. Totuși, neregulile identificate au vizat patru categorii critice.
În ceea ce privește infrastructura tehnică, inspectorii au raportat situații alarmante, precum scurgeri de combustibil, pistoale de alimentare defecte și butelii GPL deteriorate sau neconforme, care reprezentau un real risc de explozie.
De asemenea, s-a constatat lipsa transparenței prin neafișarea prețurilor la loc vizibil sau utilizarea unor mesaje publicitare înșelătoare privind calitatea carburanților.
Nici zonele comerciale și de alimentație publică din incinta benzinăriilor nu au fost scutite de abateri. Comisarii au descoperit alimente cu termenul de valabilitate depășit, fructe mucegăite, vitrine frigorifice insalubre și o lipsă totală de informare cu privire la alergeni în spațiile de tip fast-food.
În zona de produse nealimentare, au fost retrase jucării fără marcaj de conformitate și articole fără avertismente de siguranță.
Ionel Cristinel Obretin, președintele ANPC, a subliniat că instituția va menține o poziție fermă împotriva acestor practici abuzive, încurajând consumatorii să rămână vigilenți și să raporteze orice neregulă observată în teren.
Mai multe știri pe republikanews.ro