Rețea de trafic de droguri destructurată. Trei persoane arestate preventiv în urma unor percheziții de amploare

Erika Stoica
2 Min Read

Rețea de trafic de droguri destructurată. Trei persoane arestate preventiv în urma unor percheziții de amploare.

Polițiștii Brigăzii de Combatere a Criminalității Organizate Târgu Mureș, împreună cu procurorii DIICOT – Serviciul Teritorial Târgu Mureș, au documentat activitatea infracțională a trei persoane cercetate pentru trafic de droguri de risc și deținere de droguri pentru consum propriu.

Rețea de trafic de droguri destructurată. Trei persoane arestate preventiv în urma unor percheziții de amploare

Rețea de trafic de droguri destructurată. Ancheta a scos la iveală că, în cursul lunii iunie 2026, două persoane de 30 și 36 de ani ar fi transportat și depozitat aproximativ 40 de kilograme de canabis în municipiul Cluj-Napoca, în vederea comercializării. De asemenea, un tânăr de 21 de ani este acuzat că ar fi procurat, deținut și vândut droguri de risc.

În urma a 14 percheziții efectuate în Târgu Mureș, Cluj-Napoca, Alba Iulia și Apahida, anchetatorii au descoperit și ridicat aproximativ 40 de kilograme de canabis, încă 18 kilograme de droguri de risc, aproximativ 120 de grame de cocaină, sume importante de bani, grindere, cântare de precizie și alte probe relevante.

Pe 11 iunie, procurorii DIICOT au dispus reținerea celor trei persoane, iar ulterior, pe 12 iunie, Tribunalul Mureș a decis arestarea preventivă a acestora pentru 30 de zile.

Acțiunea a beneficiat de sprijinul polițiștilor din mai multe structuri de combatere a criminalității organizate, al luptătorilor SAS și al jandarmilor din Alba și Târgu Mureș.

Mai multe știri pe republikanews.ro.

Ne găsești pe pagina de Facebook RepublikaNews

Share This Article