Remiză pentru Petrolul în debutul noului sezon al Superligii. Scorul confruntării cu Universitatea Cluj a fost de 1 la 1.
Lupii Galbeni au avut șansa victoriei, în repriza a doua a meciului, dar Constantin Budescu a ratat penalty-ul dictat de arbitrul Marcel Bîrsan.
Aproximativ 10.000 de suporteri au venit pe stadionul Ilie Oană din Ploiesti pentru a susține Petrolul Ploiesti la debutul noului sezon al Superligii.
Universitatea Cluj a început meciul foarte bine, iar după un sfert de oră deschide scorul prin golul lui Chipciu.
Replica Lupilor Galbeni a venit după un alt sfert de oră, când Muși a reușit să egaleze, aducând speranța în rândul suporterilor petroliști.
Din păcate, Constantin Budescu a ratat șansa victoriei, ratând lovitura de pedeapsă dictată de centralul Marcel Bârsan, după consultarea monitorului VAR.
Scorul final a fost 1 la 1, iar staf-ul de conducere al Petrolului consideră că primul meci este unul încurăjător.
Următorul meci al Lupilor galbeni va avea loc pe 24 iulie, de la ora 18.30 la Botosani.