Record national la 100 metri bras doborat de un campinean. Darius Coman, legitimat la clubul Brracuda Campina a stabilit un nou record national la Campionatul European de Natatie pentru seniori desfasurat la Otopeni.

Început în forță pentru câmpineanul Darius Coman la Campionatul European de Natație pentru seniori desfășurat la Otopeni. Sportivul antrenat de Gabriel Cojocaru și legitimat la clubul. Barracuda din Campina a doborât recordul național la proba de 100 metri bras.

În grupele preliminare, Coman a înregistrat timpul de 1.00.22, stabilind un nou record național al probei.

La finalul probei, sportivul câmpinean s-a clasat pe locul 28 în clasamentul general, nereusind să se califice în semifinala.

Menționăm ca prahoveanul în vârstă de 16 ani a fost unul dintre cei mai tineri concurenți ai probei. 43 de sportivi au participat la probă, iar câștigătorul a fost olandezul Arno Kamminga, cu un timp de 56.63.

Darius Coman va continua competiția de la Otopeni în probele de 200 m bras și 100 m mixt.