Protest în fața Parlamentului! Sindicaliștii din educație cer modificarea urgentă a legilor învățământului.
Sindicaliștii din domeniul educației protestează astăzi în fața Palatului Parlamentului, începând cu ora 11:00, într-o acțiune de pichetare organizată de principalele federații sindicale din învățământ.
Protest în fața Parlamentului! Sindicaliștii din educație cer modificarea urgentă a legilor învățământului
Protest în fața Parlamentului! La manifestație participă reprezentanți ai Federației Sindicatelor Libere din Învățământ, ai Federației Sindicatelor din Educație „Spiru Haret” și ai Federației Naționale Sindicale „ALMA MATER”. Aceștia au anunțat că vor depune peste 160.000 de semnături strânse în sprijinul unei inițiative legislative care vizează modificarea și completarea actualelor Legi ale Educației.
Protestatarii solicită, printre altele, anularea unor prevederi introduse prin Legea nr. 141/2025, despre care afirmă că afectează negativ sistemul educațional. De asemenea, cer reducerea numărului de elevi din clase, revenirea la normele didactice anterioare și îmbunătățirea condițiilor de muncă pentru cadrele didactice.
Printre revendicări se mai află acordarea unei prime de instalare pentru profesorii care activează în zone defavorizate, organizarea separată a clasei a VIII-a, precum și acordarea unor burse pentru studenții de la specializări didactice, echivalente cu salariul net al unui profesor debutant.
Sindicaliștii mai cer și o reglementare corectă a plății orelor efectuate în regim „plata cu ora”, dar și menținerea burselor de excelență pentru elevii olimpici internaționali pe durata studiilor universitare, cu condiția menținerii performanței.
Reprezentanții organizațiilor sindicale fac apel la parlamentari să analizeze de urgență propunerile legislative, astfel încât anul școlar 2026–2027 să debuteze în condiții considerate optime atât pentru cadrele didactice, cât și pentru elevi.
Acțiunea de protest are loc în contextul nemulțumirilor tot mai mari din sistemul de învățământ, generate de modificările legislative și de impactul acestora asupra activității educaționale.
Mai multe știri pe republikanews.ro.
Ne găsești pe pagina de Facebook RepublikaNews