AUR susține că zeci de mii de români s-au adunat sâmbătă în Capitală pentru a cere demiterea Guvernului Ciolacu și organizarea de alegeri libere. Protestatarii au plecat în marș din Piața Universității spre Piața Victoriei, unde George Simion și Călin Georgescu au susținut discursuri.
Formațiunea politică anunță că acest miting este „cel mai mare protest antiguvernamental din ultimii ani” și că la manifestație participă români din întreaga țară, dar și din diaspora.
„Am ieșit să îl trimitem la tomberon pe Marcel Ciolacu, cel care și-a bătut joc de noi. Am venit aici pentru democrație, pentru a spune că președintele ales este domnul Călin Georgescu și că vrem alegeri libere, dar nu organizate de Marcel Ciolacu”, a declarat George Simion, potrivit unui comunicat AUR.
Protestatarii sunt nemulțumiți de anularea alegerilor prezidențiale și acuză autoritățile de fraudă electorală.
„Suntem mai rău decât în 1989. Am fost plecat din țară 30 de ani, m-am întors și vreau să trăiesc aici. Vreau ca și copiii mei să aibă un trai decent în România. Este inadmisibil ce face clasa politică din ziua de azi. Poporul este stăpân!”, a spus un manifestant.
La miting au fost prezenți și români din diaspora, care acuză că actuala conducere „a vândut țara la bucată” și a forțat milioane de români să plece în străinătate.
„Ne-am săturat de cei care ne-au furat, de cei care ne-au pus la zid! Vrem să fim liberi în țara noastră!”, a afirmat o participantă la protest.
Mai multe știri pe republikanews.ro.
Ne găsești pe pagina de Facebook RepublikaNews.