Organizatorul comemorării tragediei de la Colectiv, amendat de Jandarmerie!

Dudau Andreea Valentina
2 Min Read
Mai multe persoane aprind lumanari in memoria victimelor incendiului de la clubul COLECTIV din Bucuresti, in Piata Victoriei din Timisoara, duminica, 1 noiembrie 2015.

Organizatorul comemorării tragediei de la Colectiv, sancționat de Jandarmerie pentru depășirea orei autorizate!

Comemorarea de pe 30 octombrie, dedicată victimelor incendiului din clubul Colectiv, s-a încheiat cu un incident neașteptat. Marian Rădună, unul dintre principalii organizatori, a fost amendat de Jandarmeria Română cu 3.000 de lei, pe motiv că evenimentul ar fi depășit ora 23:00 prevăzută în autorizație.

Ceremonia, desfășurată în fața fostei fabrici „Pionierul”, a adunat sute de participanți care au aprins lumânări și au păstrat un moment de reculegere în memoria celor 65 de tineri care și-au pierdut viața în incendiul din 2015.

Spre finalul serii, când mulțimea se mai răsfirase, un grup restrâns a rămas pentru a încheia ceremonia, moment în care jandarmii au intervenit, considerând că ora-limită fusese depășită.

Evenimentul a fost pașnic, fără scandări sau incidente, iar participanții au depus coroane și au păstrat tăcerea. În ciuda acestui fapt, amenda aplicată a stârnit nemulțumiri.

Marian Rădună a precizat că sancțiunea este neîntemeiată și că jandarmii ar fi acționat fără să cunoască corect legislația.

„S-a depășit ora de comemorare. Potrivit Legii 60/1991, pentru comemorări nu ai obligația să notifici autoritățile, cu atât mai puțin să închei un protocol. Mi-am luat acest angajament din bun simț și, la sfârșitul serii, am primit o amendă de 3.000 de lei. Mentalitate și atitudine marca Jandarmeria Română. Rușinos”, a transmis Marian prin intermediul organizației sale.

Mai multe ştiri pe republikanews.ro

Share This Article