Profesorii de matematică se mai pot înscrie în programul „Matematică Remedial” până pe 31 octombrie 2025 – un pas împotriva analfabetismului funcțional

Constantin Corina
3 Min Read
Sursa foto: Ministerul Educației - România

Ministerul Educației anunță că înscrierile pentru programul „Matematică Remedial” continuă până vineri, 31 octombrie 2025, ora 17:00

Proiectul, realizat cu sprijinul Băncii Mondiale în cadrul PNRR, oferă gratuit școlilor un pachet digital complet de resurse educaționale – lecții interactive, fișe de lucru, materiale video, teste și un modul de formare dedicat profesorilor. Toate aceste resurse pot fi utilizate offline, printr-un sistem digital instalat în rețeaua internă a școlii.

Până acum, 687 de școli din România s-au înscris în program, majoritatea fiind incluse în Programul Național de Reducere a Abandonului Școlar (PNRAS). La acestea, 1.576 de profesori de matematică au manifestat interesul de a utiliza pachetul digital „Matematică Remedial”.

Ministrul Educației și Cercetării, Daniel David, a subliniat importanța acestui demers în combaterea analfabetismului funcțional:

„Analfabetismul funcțional este o tară a sistemului educațional românesc, generând un risc de securitate națională. Într-adevăr, analfabetismul funcțional este considerat astăzi pe scară largă ca virusul potențial mortal al democrației și al civilizației moderne. Ca ministru, în confruntarea lui am angajat două strategii sistemice: (1) creșterea calității actului educațional (ex.: curriculum modern, creșterea accesului copiilor la activități cu personal didactic calificat, utilizarea Edulib, metode de predare eficiente etc. – inclusiv schimbarea logicii de evaluare în clasele a II-a, a IV-a și a VI-a, pentru a fi mai inclusivă și mai relevantă) și (2) programe remediale – 2 ore pe săptămână la nivel primar și 25% din timpul alocat fiecărei discipline la nivel gimnazial și liceal. Dar până când aceste modificări sistemice vor deveni bune practici, acestea trebuie susținute de proiecte majore, cu caracter general sau, așa cum este acesta, cu caracter mai specific (important și fundamental pentru evaluarea națională – matematică). Fără a fi exclusiv, programul funcționează și ca platformă complementară a actului educațional pentru copiii din mediile socio-economice afectate de analfabetismul funcțional. Așadar, vă încurajez să participați în număr cât mai mare pentru a putea înfrânge împreună analfabetismul funcțional, un periculos factor de risc pentru țara noastră!”, potrivit Ministerului Educației.

Mai multe știri pe republikanews.ro.

Ne găsești pe pagina de Facebook RepublikaNews.

Share This Article