Astăzi, polițiștii Serviciului de Investigare a Criminalității Economice Dâmbovița, sub coordonarea procurorului de caz de la Parchetul de pe lângă Tribunalul Dâmbovița, au anunțat recuperarea unui prejudiciu într-un dosar penal privind evaziunea fiscală!
Administratorii unei societăți comerciale, cercetați pentru săvârșirea acestei infracțiuni, au achitat către bugetul de stat aproximativ 191.000 de lei, reprezentând contravaloarea prejudiciului cauzat bugetului general consolidat.
Reamintim că, pe 18 noiembrie 2025, polițiștii au pus în aplicare trei mandate de percheziție domiciliare în județele Dâmbovița (două) și Ilfov (una).
Ancheta a scos la iveală faptul că, în perioada 2021–2022, administratorii societății ar fi înregistrat achiziții fictive de la șase societăți și contracte de prestări servicii cu trei firme, pentru a sustrage obligații fiscale către stat.
Cercetările continuă sub supravegherea procurorului de caz, în cadrul dosarului penal pentru evaziune fiscală în formă continuată.
Mai multe ştiri pe republikanews.ro