Pompierii români pleacă în Franța pentru lupta cu incendiile de pădure.
România trimite, în perioada 1–31 iulie 2026, un contingent de pompieri în Franța pentru a sprijini autoritățile locale în combaterea incendiilor de vegetație și pădure. Misiunea se desfășoară în cadrul unui program european coordonat de Direcția Generală pentru Protecție Civilă și Operațiuni de Ajutor Umanitar (DG ECHO).
Pompierii români pleacă în Franța pentru lupta cu incendiile de pădure
Primul contingent, alcătuit din 40 de pompieri, a pornit la drum pe 28 iunie, având la dispoziție autospeciale de stingere, o cisternă de mare capacitate, o dronă, echipamente de comunicații și suport logistic. Salvatorii români vor interveni în zonele indicate de autoritățile franceze, în funcție de evoluția incendiilor.
La mijlocul lunii iulie este programată schimbarea efectivelor, alți 40 de pompieri urmând să preia misiunea. Dacă situația din teren o va impune, contingentul poate fi suplimentat cu personal și tehnică de intervenție, prin Mecanismul European de Protecție Civilă.
Programul este finanțat de Uniunea Europeană și are scopul de a reduce timpul de reacție în fața incendiilor de pădure și de a întări cooperarea dintre echipele de intervenție din statele membre.
Mai multe știri pe republikanews.ro.
Ne găsești pe pagina de Facebook RepublikaNews