Peste 500 de evenimente gestionate de polițiștii prahoveni în ultimele 48 de ore.
În weekend, polițiștii din cadrul Inspectoratului de Poliție Județean Prahova au intervenit în peste 500 de situații semnalate prin 112, asigurând menținerea ordinii și siguranței publice.
Peste 500 de evenimente gestionate de polițiștii prahoveni în ultimele 48 de ore
În domeniul rutier, au fost efectuate aproximativ 650 de testări cu etilotestul și 40 cu aparatul DrugTest. În urma verificărilor, au fost constatate 6 infracțiuni pentru conducere sub influența alcoolului și 9 contravenții pentru depășirea limitelor legale ale alcoolemiei.
IPJ Prahova reamintește că legislația prevede toleranță zero pentru șoferii aflați sub influența alcoolului sau a substanțelor psihoactive, iar încălcarea acestor reguli poate atrage pedepse severe, mai ales în cazul producerii de accidente soldate cu victime.
Polițiștii recomandă prudență, responsabilitate și respectarea normelor legale pentru siguranța tuturor participanților la trafic.
Mai multe știri pe republikanews.ro.
Ne găsești pe pagina de Facebook RepublikaNews