Peste 1.500 de intervenții ale salvatorilor în doar 24 de ore. Incendii, accidente și copaci căzuți în mai multe județe.
Pompierii și echipajele de intervenție au avut peste 1.500 de misiuni în ultimele 24 de ore, cele mai multe fiind în București – Ilfov și în județele Argeș, Cluj, Mureș, Timiș, Prahova și Iași.
Peste 1.500 de intervenții ale salvatorilor în doar 24 de ore. Incendii, accidente și copaci căzuți în mai multe județe
Peste 1.500 de intervenții ale salvatorilor în doar 24 de ore. Cele mai numeroase intervenții au fost pentru acordarea primului ajutor și descarcerarea victimelor accidentelor rutiere. Potrivit autorităților, peste 1.200 de persoane au primit îngrijiri medicale.
În același timp, salvatorii au intervenit pentru stingerea a 47 de incendii izbucnite în diferite zone ale țării și pentru rezolvarea altor 246 de situații de urgență care puneau în pericol oameni, locuințe sau animale.
În urma intervențiilor desfășurate în ultimele 24 de ore, pompierii au reușit să salveze cinci persoane aflate în situații critice.
Autoritățile au transmis și 23 de mesaje RO-ALERT, cele mai multe vizând apariția animalelor periculoase în localități din județele Alba, Argeș, Bacău, Brașov, Buzău, Covasna, Harghita, Mureș, Neamț și Vâlcea.
Totodată, pompierii au intervenit și pentru înlăturarea efectelor vremii nefavorabile în județele Arad, Argeș, Giurgiu, Teleorman și în București. Echipele operative au îndepărtat elemente de construcție desprinse de la mai multe clădiri și 28 de copaci căzuți, care au avariat 17 autoturisme.
Reprezentanții autorităților le recomandă cetățenilor să respecte măsurile de prevenire și să se informeze din surse oficiale în cazul situațiilor de urgență.
Mai multe știri pe republikanews.ro.
Ne găsești pe pagina de Facebook RepublikaNews