Ploiești, 15 iunie – O dimineață liniștită s-a transformat într-un coșmar pentru locuitorii de pe strada Tomis din Ploiești, după ce o casă a fost cuprinsă de flăcări în jurul orei 09:00. Alarmate de fumul gros și mirosul înțepător, mai multe persoane au sunat la 112, iar pompierii militari au intervenit în forță.

Două autospeciale de stingere cu apă și spumă și o ambulanță SMURD din cadrul Detașamentului 1 Ploiești s-au deplasat de urgență la fața locului. Incendiul, violent și rapid, a afectat o suprafață de aproximativ 40 de metri pătrați, distrugând complet un dormitor și o bucătărie, extinzându-se până la podul locuinței.

Într-o intervenție contra cronometru, pompierii au reușit să salveze două femei – una în vârstă de 54 de ani, extrasă din interiorul locuinței, și cealaltă autoevacuată. Deși nu prezentau arsuri, ambele au fost transportate la spital, având probleme medicale preexistente.

„Putea fi mult mai rău, dar colegii mei au acționat rapid și au limitat propagarea flăcărilor la casele lipite de cea afectată”, au transmis reprezentanții ISU Prahova.

Cauza probabilă a incendiului? O brichetă aprinsă în apropierea unor materiale textile – o neatenție care putea duce la o tragedie.

Mai multe știri pe republikanews.ro.
Ne găsești pe pagina de Facebook