Nicuşor Dan, de Ziua Independenţei: România are astăzi alte provocări, dar acelaşi nevoie de curaj şi responsabilitate!
Primarul general al Capitalei, Nicuşor Dan, a transmis un mesaj cu ocazia Zilei Independenţei de Stat a României, subliniind că, la aproape 150 de ani de la proclamarea independenţei faţă de Imperiul Otoman, România se confruntă cu noi provocări, chiar dacă nu mai sunt ameninţări existenţiale precum în trecut.
„Ne trebuie curaj şi astăzi pentru a apăra principiile în care credem şi pentru a construi o Românie mai unită şi mai puternică. Independenţa nu este doar un prilej de sărbătoare, ci şi o responsabilitate”, afirmă Nicuşor Dan, candidat independent la alegerile prezidenţiale, într-o postare pe Facebook.
El reaminteşte că la 9 mai 1877, Parlamentul României a votat proclamarea independenţei, iar pe 10 mai, aceasta a fost semnată de domnitorul Carol, marcând un moment crucial în istoria naţională.
„Ziua Independenţei ne aminteşte că libertatea şi suveranitatea se câştigă şi se păstrează prin implicare şi unitate. Îmi doresc ca, împreună, să continuăm să apărăm valorile noastre şi să ducem România pe drumul prosperităţii şi al respectului internaţional”, a mai transmis Nicuşor Dan.