Ziua 65: Nava Școală „Mircea” a debutat spectaculos la festivalul internațional Sail250 din Norfolk

Constantin Corina
2 Min Read
Sursa foto: Ministerul Apararii Nationale, Romania - www.mapn.ro 

După o dimineață marcată de ploi torențiale în golful Lynnhaven, care amenințau să perturbe programul stabilit, ziua de vineri s-a transformat într-un moment memorabil pentru echipajul și studenții Navei Școală „Mircea”

Cel mai iubit velier al României a intrat oficial în dispozitivul grandioasei parade navale ce marchează debutul prestigiosului festival Sail250 în Statele Unite ale Americii.

Spectacol total pe râul Elizabeth

Pe măsură ce navele participante au avansat în dispozitiv, condițiile meteorologice s-au îmbunătățit considerabil, permițând desfășurarea evenimentului la adevărata sa amploare. Studenții Academiei Navale „Mircea cel Bătrân” au oferit un moment de mare încărcătură emoțională și profesionalism pe râul Elizabeth, prezentând onorul orașului Norfolk și miilor de spectatori entuziaști adunați pe maluri pentru a saluta ambarcațiunile.

Sursa foto: Ministerul Apararii Nationale, Romania – www.mapn.ro 

Imediat după finalizarea paradei și acostarea la Waterside Marina, porțile și punțile Navei Școală „Mircea” au fost deschise pentru publicul larg. În doar câteva ore, mii de vizitatori americani și turiști au urcat la bord pentru a interacționa cu echipajul și a descoperi elemente de identitate națională:

  • Istoria fascinantă a legendarului velier românesc;
  • Tradițiile marinărești și secretele navigației cu vele, transmise din generație în generație;
  • Povești autentice despre România și rolul de ambasador pe care Forțele Navale Române îl asumă pe oceanele lumii.

Festivitățile din prima zi s-au încheiat într-o atmosferă de sărbătoare, cu un impresionant foc de artificii și cu semnalele sonore ale marilor veliere care au răsunat în mod coordonat peste apele portului Norfolk, marcând astfel deschiderea oficială a festivalului Sail250.

Mai multe știri pe republikanews.ro.

Ne găsești pe pagina de Facebook RepublikaNews

Share This Article