Au fost descoperite în apa litoralului românesc concentrații mari de E.coli. Turiștii pun în pericol sănătatea tuturor celor aflați pe litoral, folosind marea pe post de toaletă.
Rezultatele măsurătorilor de săptămâna trecută indică faptul că apa de la Eforie Nord și Mangalia conține concentrații mai mari de bacterii E.coli decât limita acceptabilă pentru apa de îmbăiere excelentă.
La Eforie Nord s-au înregistrat 1.305 unități de bacterii E.coli în 100 de mililitri de apă, iar la Mangalia, concentrația a fost de 641 de unități. Cu toate acestea, specialiștii de la Direcția de Sănătate Publică afirmă că apa de îmbăiere în aceste zone este considerată satisfăcătoare, iar oamenii pot intra în apă și înota.
Cu toate acestea, medicii recomandă părinților să fie atenți în ceea ce privește copiii, pentru a evita înghițirea excesivă de apă în timpul bălăcelii. Este important să se evite aruncarea în apă a alimentelor alterate, a scutecelor murdare sau neglijarea utilizării toaletelor de pe plajă, deoarece acestea pot contribui la creșterea concentrației de bacterii în apă.
Conform analizelor efectuate de DSP Constanța, zonele cu cea mai bună calitate a apei de îmbăiere sunt Vadu, Mamaia, Cap Aurora și Venus. Aceste zone au înregistrat concentrații mai mici de bacterii E.coli și se consideră că apa este potrivită pentru îmbăiere.
Pentru a fi informați în mod actualizat și a lua decizii adecvate, este recomandat să verificați informațiile referitoare la calitatea apei de îmbăiere de la autoritățile competente sau de la autoritățile locale responsabile de gestionarea plajelor.
Sursă: stirileprotv.ro
Mai multe știri pe republikanews.ro.
Ne găsești pe pagina de Facebook RepublikaNews.