Interzis la stațiile GPL auto cu butelia de aragaz.
Autoritățile române au consolidat regulile privind utilizarea instalațiilor GPL auto, interzicând explicit încărcarea buteliilor de aragaz în aceste puncte, practică considerată extrem de periculoasă și neconformă cu normele tehnice în vigoare.
Interzis la stațiile GPL auto cu butelia de aragaz
Interzis la stațiile GPL auto cu butelia . Decizia vine la mai bine de doi ani după tragedia de la Crevedia și are ca scop reducerea riscului de accidente grave generate de manipularea improprie a gazelor petroliere lichefiate. Măsura a fost luată în urma sesizărilor repetate și a controalelor efectuate de instituțiile de specialitate.
Inspectoratul de Stat pentru Controlul Cazanelor, Recipientelor sub Presiune și Instalațiilor de Ridicat (ISCIR) a impus operatorilor de stații GPL auto obligația de a afișa vizibil interdicția privind încărcarea buteliilor destinate uzului casnic, precum și avertismente clare privind riscurile acestei practici.
Autoritățile precizează că, deși interdicția era cunoscută, fenomenul a continuat în unele zone, în special din motive de cost, ceea ce a determinat intensificarea controalelor și înăsprirea sancțiunilor.
Operatorii care permit astfel de operațiuni riscă amenzi semnificative, suspendarea activității, oprirea instalațiilor GPL și, în anumite situații, deschiderea de dosare penale.
Specialiștii atrag atenția că instalațiile GPL auto nu sunt proiectate pentru umplerea buteliilor de uz casnic, existând diferențe majore de presiune și control tehnic. Supraîncărcarea sau manipularea necorespunzătoare poate duce la deformarea recipientelor, pierderi de gaz și explozii.
În acest context, autoritățile recomandă populației să utilizeze exclusiv centre autorizate pentru încărcarea și verificarea buteliilor, unde sunt respectate proceduri stricte de siguranță și control tehnic.
Mai multe știri pe republikanews.ro.
Ne găsești pe pagina de Facebook RepublikaNews