Impozitarea după valoarea reală a proprietăților, pregătită pentru 2026

Erika Stoica
2 Min Read

Impozitarea după valoarea reală a proprietăților, pregătită pentru 2026! Un nou sistem de impozitare a proprietăților, care va ține cont de valoarea reală de piață, este în lucru și ar putea fi implementat începând cu anul 2026. Anunțul a fost făcut de vicepremierul Tanczos Barna, care a explicat că autoritățile locale vor fi cele care vor gestiona noul mecanism, nu ANAF. Scopul principal este ca impozitarea să reflecte cât mai fidel realitatea pieței, ceea ce ar aduce venituri suplimentare la bugetele locale, potrivit digi24.ro.

Sistemul va avea la bază evaluările notarilor, folosite deja pentru stabilirea taxelor notariale, însă va fi adaptat și perfecționat pentru a corespunde nevoilor fiscale. Potrivit vicepremierului, o perioadă de tranziție de un an va fi necesară pentru punerea în aplicare a reformei, conform angajamentelor asumate de România prin Planul Național de Redresare și Reziliență (PNRR).

Tanczos Barna a subliniat nevoia de transparență în politicile fiscale locale, criticând lipsa unor informații publice despre taxele aplicate pentru mașini și imobile în diferite orașe. A dat exemplul municipiului Sfântu Gheorghe, unde autoritățile locale aplică impozite ridicate pentru autoturisme ca parte a unei politici de mediu clare și oferă stimulente pentru casarea mașinilor vechi.

Noua reformă fiscală ar urma să includă și măsuri privind taxarea averii, incluzând clădiri, bunuri mobile și autoturisme, iar autoritățile își propun ca, după perioada de tranziție, sistemul să devină complet funcțional și transparent.

Mai multe știri pe republikanews.ro.

e găsești pe pagina de Facebook RepublikaNews.

Share This Article