Sursă foto: CSM Ploiești

Echipele de handbal juniori ale CSM Ploiești au disputat trei meciuri în acest weekend, obținând tot atâtea victorii clare.

Prima partidă a sfârșitului de săptămână a avut loc sâmbătă, în Sala „Olimpia”. Confruntarea se anunța a fi una echilibrată, fiind un derby de clasament al Seriei D – Junioare 3, între două formații care aveau doar victorii până acum – CSM Ploieşti 5/0 şi CS Câmpina 4/0. Pe teren, însă, oaspeții au contat numai în primele minute, după care CSM Ploieşti a rupt ritmul cu câteva goluri lejere pe contraatac, iar meciul era decis încă de la pauză.

Scorul final a fost 32-20 (17-10) pentru elevele lui Leonard Cristescu, lidere detașate ale seriei, cu 6 victorii în tot atâtea meciuri disputate.

Au jucat pentru CSM Ploiești: B. Biota, B. Vesel, D. Ioaniţiu – D. Gheorghe (8), A. Filip (5), S. Curcan (5), B. Brînzaru (3), I. Dudu (3), A. Matei (3), A. Alecu (2), A. Dorobăţ (1), D. Constantinescu (1), M. Andronache (1), A. Dincă, D. Marin şi A. Bratu,.

Handbalistele acestei echipe vor sta în etapa a 7-a, dar revin cu două meciuri săptămâna viitoare: miercuri, 15 noiembrie, acasă cu CSO Mizil şi sâmbătă, 18 noiembrie, la CSM Râmnicu Sărat.

Duminică, ambele echipe de juniori 2 au evoluat în deplasare la Breaza şi s-au întors victorioase. „Dubla” cu Tricolorul a fost deschisă de fete, care n-au avut probleme în fața penultimei clasate din Seria B, într-o partidă începută la ora 11:00. Meciul a început furtunos, cu 6-0 şi 12-1 pentru CSM Ploieşti, iar la final tabela s-a oprit la 44-23 (20-6).

Antrenorii Cristi Roşu şi Geta Opincariu au utilizat următorul lot: D. Stan, C. Toma – A. Popescu (9 goluri) Şt. Ghiţă (8), D. Roşu (6), M. Ioniţă (5), A. Stoica (4), Al. Nicolae (4), R. Geangu (3), E. Petrescu (2), B. Pîrvulescu (1), T. Simion (1), Al. Florea (1), A. Andrei, S. Stroe şi D. Condeescu.

La nivelul junioarelor 2 urmează o pauză competiţională de o lună de zile, următorul meci al fetelor fiind programat duminică, 10 decembrie, la CSŞ Buzău.

Băieții au avut un meci mult mai echilibrat, pe care l-au început prost. Gazdele din Breaza au condus cu 6-2 şi 8-4, dar, uşor, uşor, CSM Ploieşti a revenit în joc şi a întors scorul până la pauză, ducând tabela la 18-15. Brezenii nu le-au mai putut pune probleme handbaliștilor pregătiţi de Ramona Ştefan după pauză, astfel că la final s-a consemnat victoria clară a oaspeţilor, cu 38-33.

Pentru CSM Ploieşti au jucat: A. Pop, A. Manolache – M. Duţă (8 goluri), A. Grigore (7), G. Roşu (7), L. Constantin (6), Al. Popescu (5), M. Costache (2), M. Sbîrnău (2), D. Sîrbu (1), R. Bucur, Şt. Răducanu, V. Muraşcu, I. Pîrvu, N. Milea şi Şt. Marin.

În etapa următoare, CSM Ploieşti va juca sâmbătă, 11 noiembrie, pe teren propriu, cu CS Brazi.

Celelalte formaţii de juniori ale clubului, libere și în acest weekend, revin pe teren conform următorului program:

juniorii 3 joacă joi, 9 noiembrie, de la ora 17:00, la CS Orăşenesc Mizil în etapa a 4-a a Seriei D;

junioarele 1 încep returul Seriei C pe 11 noiembrie, când vor evolua pe terenul celor de la ACS Kids Tâmpa 2015 Braşov;

juniorii 1 joacă duminică, 12 noiembrie în etapa a 5-a a Seriei C, pe teren propriu, cu Concordia Chiajna.

Sursă: CSM Ploiești