Sursă foto: CSM Ploiești

Săptămâna aceasta, patru dintre echipele de handbal juniori ale CSM Ploieşti au avut rezultate remarcabile: trei victorii clare ale echipelor mari și o remiză obținută de juniorii 3 în deplasare la CSO Mizil.

Partida de la Mizil, programată joi după-amiază, s-a încheiat cu un rezultat de egalitate, 31-31 (14-17). Băieții pregătiți de Gabi Enache au obținut un punct valoros, revenind în ultimele minute de la 28-31.

În etapa a 6-a a Seriei D, CSM Ploieşti va juca pe teren propriu cu CS Brazi.

Ieri, juniorii 2 au câștigat derby-ul județean cu CS Brazi într-un meci extrem de echilibrat în prima repriză, dar controlat clar de ploieșteni în cea de-a doua, încheind cu scorul de 50-36 (22-21).

Echipa ocupă locul al 2-lea în clasamentul Seriei D și va juca, în etapa a 7-a, pe terenul ultimei clasate, CSŞ Târgovişte.

Tot ieri, junioarele 1 au învins cu ușurință ACS Kids Tâmpa Brașov cu scorul de 43-29 (21-12). Aceasta a fost ultima partidă din 2023 pentru junioarele 1, care ocupă primul loc al seriei cu 4 victorii în tot atâtea partide.

Echipa va reveni pe teren în etapa a 5-a a Seriei C pe 27 ianuarie, când va juca în deplasare cu CSŞ Ploieşti.

Juniorii 1 au încheiat weekendul cu o altă victorie la scor, 34-20 (16-8) împotriva Concordiei Chiajna.

Echipa pregătită de Ramona Ştefan ocupă locul al 3-lea în clasamentul Seriei C și se pregătește pentru derby-ul cu ACS Talentul Este Cheia Bucureşti, programat duminică în Sala „Olimpia”.

Celelalte echipe de juniori ale clubului revin pe teren conform următorului program:

• Junioarele 3 se întorc pe parchet pe 15 noiembrie, când vor juca în Sala „Olimpia” cu CSO Mizil.
  • Junioarele 2 au pauză până pe 10 decembrie, când vor juca în deplasare cu CSŞ Buzău.

Sursă: CSM Ploiești