Farul Constanta, echipa lui Gheorghe Hagi, a pierdut orice sansa de a se califica in sferturile de finala ale Cupei Romaniei, dupa ce a fost invinsa de Gloria Buzău, scor 0-1, in runda a doua a fazei grupelor.  Unicul gol al partidei a fost marcat de  Valentin Dumitrache, in minutul 86, cu un sut din afara careului. Interesant este faptul ca jucatorul in varsta de 20 de ani este imprumutat pentru acest sezon de Gloria de la…Farul Constanta!

Farul Constanța este ca și eliminată din Cupa României, după 0-1 cu Gloria Buzău în runda a doua din grupa D.

Campioana României a jucat slab, iar Gloria a meritat victoria.

Aflată pe locul cinci în Liga a 2-a, formația din Crâng a produs surpriza, câștigând cu 1-0  în fața unei formații a Farului care a folosit mulți jucători tineri sau utilizați mai puțin în ultimul timp.

Golul gazdelor a fost marcat de Valentin Dumitrache, fotbalist împrumutat chiar de Farul la Gloria.

Astfel, propriul jucător îl elimină pe Hagi din Cupa României cu o acțiune clasică: „taie” din dreapta spre centru și nimerește plasa laterală cu o execuție perfectă.

Buzoienii au ratat încă două ocazii uriaşe, prin Andreas Mihaiu ( în minutul 26 ) şi Diogo Izata ( in minutul 75 )

La finalul partidei, Gică Hagi a făcut un gest de mare campion și l-a felicitat pe tunel pe Dumitrache.

Gloria Buzău se pregăteste acum de meciul din Liga a 2 a cu Unirea Slobozia. Partida va avea loc luni, 6 noiembrie, pe stadionul din Slobozia, de la ora 15.00.