Sursă foto: CSM Ploiești

Sabina Enache, sportiva secției de gimnastică ritmică a CSM Ploiești, a avut un final de săptămână excelent. Ploieșteanca a obținut medalia de argint la Cupa României, întrecere desfășurată duminică în Sala Sporturilor Olimpia.

Antrenată la club de Simona Puiu, Sabina a ocupat locul al doilea în clasamentul senioarelor cu un total de 115.183, după ce a fost notată cu 29.100 la cerc, 29.133 la minge, 31.285 la măciuci şi 25.667 la panglică.

În mod previzibil, „aurul” i-a revenit reprezentantei CS Sportul Studenţesc Bucureşti, Christina Drăgan (127.567), podiumul fiind completat de Anca Sîrbu, de la Dandri Bucureşti (109.934), sportivă cu care Denisa a făcut rocada faţă de ediţia de anul trecut.

Teodora Avramescu, pe 4 la „naţionale”, pe 5 la Cupa României

A doua sportivă care a reprezentat CSM Ploieşti la competiția din acest weekend, Teodora Avramescu, a ocupat și ea, sâmbătă, locul al 4-lea la Campionatul Naţional de Junioare IV – categoria de vârstă „8 ani”. Datorită acestei clasări, ea s-a calificat şi pentru Cupa României de duminică, concurs în cadrul căruia a fost a 5-a.

Duminică, la „naţionale”, eleva Simonei Puiu a fost a 4-a cu un total de 39.367, după 19.550 la exerciţiu fără obiect şi 19.817 la cerc, obiect la care a ratat medalia de bronz pentru numai 66 de sutimi, sportiva de pe ultima treaptă a podiumului, Ana Carla Florian Bonda (CSM Cluj-Napoca), fiind notată cu 19.883.

La Cupa României, totalul Teodorei a fost de 37.700, după 19.100 la exerciţiu fără obiect şi 18.600 la cerc.

Cele două competiţii au fost organizate de Federaţia Română de Gimnastică Ritmică, în parteneriat cu Agenţia Naţională pentru Sport şi Comitetul Olimpic şi Sportiv Român și cu sprijinul mai multor sponsori.

Sursă: CSM Ploiești