Deputatul George Becali, care şi-a dat demisia recent din AUR, spune că liderul formaţiunii, George Simion, l-a sunat în urmă cu două zile să îşi ceară iertare după scandalul dintre ei. ”Eu l-am iertat, dar asta nu înseamnă să ne apucăm acum să mai fim tovarăşi”, a mai spus Becali. El a anunţat că până în momentul în care se stabileşte cine intră în turul doi el nu mai discută despre nicio susţinere.

George Becali a declarat într-un interviu pentru Digi 24 că a fost contactat recent de George Simion, care i-a trimis un mesaj pentru a-și cere scuze. Liderul AUR i-ar fi spus: „Nea Gigi, iartă-mă, am greșit. Până miercuri închid telefonul și nu mai vorbesc cu nimeni, nici pe TikTok, ca să nu fiu ispitit.” Becali a declarat că l-a iertat, dar a exclus orice posibilitate de colaborare viitoare: „Eu te iert, dar ca să mai merg la drum cu tine, niciodată în viața ta.”

Deputatul susține că a intrat în AUR cu „inima curată” și că a contribuit cu 4-5 procente în plus la scorul electoral al partidului, însă s-a simțit trădat. Becali a criticat modul în care a fost tratat în interiorul formațiunii și discursul lui Simion, pe care îl consideră o trădare față de valorile partidului.

Despre Călin Georgescu, Becali a spus că l-a criticat pentru „comportamentul ciudat” și pentru declarațiile sale, pe care le-a catalogat drept „nebunii”. Potrivit lui Becali, Georgescu ar fi intrat într-o stare de depresie și s-ar fi lăsat atras într-un joc online prin TikTok.

În ceea ce privește susținerea unui candidat în turul al doilea al alegerilor prezidențiale, Becali a afirmat că nu va discuta cu nimeni până când nu se va stabili clar cine va intra în finală. Totuși, este convins că unul dintre finaliști va fi George Simion: „În turul doi vor intra George Simion și încă unul.”

Mai multe știri pe republikanews.ro.
Ne găsești pe pagina de Facebook RepublikaNews.