Florin Ciobanu este fost sportiv de performanță la CSM Ploiești. Are 25 de ani și a aflat că rinichii săi nu mai funcționează nici măcar unu la sută, iar singura șansă de a supraviețui este un transplant de rinichi.

Timp de 12 ani, Florin a fost un luptător în ringul de box și un bucătar pasionat, visând la o familie fericită. Astăzi, însă, se confruntă cu o realitate crudă și descurajatoare. „Singura mea șansă la viață este transplantul, dar știu că sunt mii de români pe lista de așteptare”, a spus tânărul.

Florin este conștient că timpul este crucial și că șansele de a găsi un donor compatibil în România sunt minime. „În țară, timpul de așteptare este uriaș. Asta, ce trăiesc eu, nu e viață”, a mărturisit el. Cu toate acestea, nu își pierde speranța și caută soluții alternative pentru a supraviețui.

„Am înțeles că la un spital din Turcia am mai mari șanse”, a adăugat Florin. Totuși, costul unui transplant de rinichi în străinătate este enorm. „Prețul acolo pentru un singur rinichi este de 35.000 de euro, la care se adaugă tratamentele postoperatorii”, a explicat el.

Până în prezent, Florin a reușit să strângă puțin peste 2000 de euro din donații, dar suma este departe de necesarul total. Cu toate acestea, el refuză să renunțe și își exprimă hotărârea de a lupta pentru viața sa și pentru îndeplinirea visurilor sale.

„Toți cei care vor și pot să mă ajute în această luptă o pot face donând orice sumă în contul deschis pe numele meu”, a afirmat Florin, oferind detalii despre contul bancar pentru donații.

Florin Ciobanu continuă să lupte pentru viață, iar sprijinul comunității este vital în această bătălie.

Lasă un răspuns

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *