Femeie reținută pentru înșelăciuni și falsuri în vânzări turistice!
Polițiștii din cadrul Serviciului de Investigare a Criminalității Economice Sector 2 au efectuat miercuri, 17 februarie 2026, trei percheziții domiciliare în București, într-un dosar care vizează înșelăciuni și falsuri privind pachete turistice.
Femeie reținută pentru înșelăciuni și falsuri în vânzări turistice
Femeie reținută pentru înșelăciuni și falsuri în vânzări turistice! Din cercetări reiese că o femeie de 38 de ani ar fi indus în eroare mai multe persoane între iulie 2024 și prezent, folosind informații false despre tarife, disponibilitatea serviciilor și condițiile de rezervare, obținând astfel aproximativ 40.000 de euro. Aceasta ar fi folosit documente contrafăcute pentru a da impresia că plățile și serviciile turistice au fost efectuate corect și a depus chiar plângeri false pentru a disimula activitatea infracțională.
Persoana în cauză a fost condusă la audieri și reținută pentru 24 de ore, urmând să fie prezentată magistraților. Ancheta continuă sub supravegherea Parchetului de pe lângă Judecătoria Sector 2, pentru infracțiunile de înșelăciune, fals în înscrisuri sub semnătură privată, fals informatic și inducere în eroare a organelor judiciare.
Mai multe știri pe republikanews.ro.
Ne găsești pe pagina de Facebook RepublikaNews.