Seria de noua meciuri fara infrangere in Superliga s-a încheiat, pentru Petrolul, pe terenul campioanei en-titre, Farul Constanța.  Petrolul Ploiesti a pierdut duelul de la Ovidiu  cu scorul de 1-3. Reacția ploiestenilor de dupa meci a fost una de dezamagire. Atat jucatori, cat si antrenorul se asteptau la un rezultat echilibrat.

Farul Constanța a pus capăt seriei de nouă meciuri fără înfrângere în a Petrolului. Lupii au suferit
cel de-al treilea eșec din campionat, scor 1-3, părăsind, momentan, zona de play-off a clasamentului.

Trupa lui Florin Pîrvu s-a înclinat în fața deținătoarei la zi a titlului, Farul Constanța, după un joc mediocru.

Ploieșteanul Constantin Budescu, cel care a inceput sezonul în tricoul Petrolului,  a deschis scorul pentru campioana României. În minutul 30, decarul a transformat o lovitură de la 11 metri, după ce Marian Huja a comis un henț în careu.

În cea de-a doua repriză, Louis Munteanu a dublat avantajul Farului, după ce a înscris din pasa lui Rivaldinho.

”Marinarii” au dus scorul la 3-0 prin Ionuț Larie în minutul 78, iar trei minute mai târziu Paul Papp a stabilit scorul final al partidei.

În SuperLiga, Petrolul Ploiești o va întâlni pe Rapid acasă. Duelul din etapa 20 va avea loc vineri, 15 decembrie, de la ora 20:30 pe stadionul Ilie Oană.