Cursuri suspendate de criză! 28 de elevi români, blocați în Dubai din cauza conflictului din Orientul Mijlociu
Ceea ce trebuia să fie o experiență de studiu în Dubai s-a transformat într-o situație de incertitudine pentru un grup de 28 de elevi (27 din Vrancea și unul din alt județ). Din cauza escaladării conflictului regional și a închiderii spațiilor aeriene, tinerii nu s-au mai putut întoarce în țară conform programului inițial.
Inspectoratul Școlar Județean (IȘJ) Vrancea a clarificat rapid statutul acestui grup pentru a evita confuziile legate de responsabilitatea instituțională. Inspectorul general școlar, Livia Marcu, a subliniat următoarele aspecte:
Deplasarea a fost coordonată de un centru Cambridge din Vrancea, fiind o activitate extrașcolară privată. Deoarece excursia a avut loc în timpul vacanței elevilor, nu a fost necesar acordul sau avizul Inspectoratului.
Plecarea a fost decisă și asumată exclusiv de familiile elevilor. Grupul este însoțit de coordonatoarea centrului lingvistic și de o profesoară de engleză din Focșani, prezentă în calitate de părinte.
Impactul asupra situației școlare
Deși este vorba despre un caz de forță majoră, regulamentele școlare impun anumite proceduri administrative odată cu reluarea cursurilor pe data de luni, 2 martie. Elevii care nu s-au prezentat la ore vor avea absențe trecute în catalog, conform procedurii standard.
Livia Marcu a asigurat părinții că situația va fi soluționată imediat ce elevii revin în țară. Familiile vor depune cereri de motivare a absențelor, invocând contextul internațional excepțional care a blocat rutele aeriene.
„Sunt în afara oricărui pericol”
În ciuda tensiunilor din regiune, mesajul transmis de autoritățile școlare este unul de liniștire. Toți cei 28 de elevi sunt raportați ca fiind sănătoși și în siguranță. Aceștia așteaptă, alături de însoțitori, redeschiderea rutelor comerciale sau soluții alternative de repatriere oferite de autoritățile consulare.
Mai multe ştiri pe republikanews.ro